Hybryda na paliwie LPG – czy to możliwe?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Instalacje LPG od około połowy lat 90-tych cieszą się sporą popularnością wśród kierowców – szczególnie tych, którzy za kierownicą spędzają sporo czasu i pokonują znaczne dystanse. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta – przy cenach paliwa gazowego na poziomie około 50% cen benzyny i oleju napędowego, instalacja LPG może przynieść znaczne oszczędności. Czy da się ją jednak zastosować w samochodach z napędem hybrydowym?
Hybryda na gazie?
Hybrydy, czyli samochody wyposażone zarówno w silnik benzynowy, jak i elektryczny pojawiły się na rynku pod koniec XX wieku i początkowo nie wzbudzały zbyt dużego zaufania wśród kierowców przyzwyczajony do tradycyjnych silników i paliw. Obecnie jednak pojazdy tego typu zyskują coraz większą popularność, a przyczyny takiego stanu rzeczy są dwie. Po pierwsze, hybrydy są ekologiczne, co dla rosnącej rzeszy kierowców jest kwestią priorytetową. Po drugie – uzupełnienie układu napędowego przez jednostki zasilane energią elektryczną wytwarzaną de facto w trakcie jazdy znacząco obniża koszty eksploatacyjne samochodu i zwiększa jego zasięg. W dobie inflacji i rosnących cen paliw nie dziwi fakt, że również posiadacze hybryd szukają sposobów, by jeszcze bardziej „zbić” koszty jazdy. Rozwiązaniem, z którego dziś korzystają między innymi taksówkarze w dużych miastach, jest montaż instalacji LPG. Jest to możliwe, jednak warunkiem uzyskania maksymalnej wydajności i bezpieczeństwa jest skorzystanie z najwyższej jakości komponentów pochodzących np. z Zenit Autogas System.
Ile można w ten sposób zaoszczędzić?
Wyposażenie „hybrydy” w instalację LPG to obecnie najskuteczniejszy sposób obniżenia kosztów jazdy. Ile jednak konkretnie możemy w ten sposób zyskać? Cena gazu to w każdym okresie średnio 50% ceny benzyny, przyjmijmy zatem, że:
- Za litr benzyny zapłacimy 5 złotych
- Za litr gazu zapłacimy 2,5 złotego
- Nasz samochód spala 5 litrów paliwa benzynowego lub 6 litrów paliwa gazowego na 100 km.
Przy takich założeniach nietrudno obliczyć, że do przejechania 100 km zapłacimy 25 złotych za benzynę lub 15 złotych za gaz. Jeśli w ciągu roku przejeżdżamy średnio 20 000 km, różnica między kosztem zakupu benzyny a kosztem gazu wynosi już 2000 złotych. Co oznacza, że jeśli koszt zakupu i montażu instalacji LPG w naszym aucie wyniósł 2500 złotych, to już po latach wszystkie oszczędności idą do naszej kieszeni. Dodać do tego należy, że w przypadku samochodów hybrydowych zużycie paliwa jest nawet połowę niższe, niż w autach zasilanych paliwami. Dlatego też hybryda wyposażona w instalację LPG jest znacznie bardziej przyjazna portfelowi, niż samochód zasilany wyłącznie benzyną, czy olejem napędowym.
Obraz David ROUMANET z Pixabay
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.