Jak przechowywać opony? Wskazówki
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Każdy kierowca przynajmniej raz w życiu zadał sobie pytanie: Jak przechowywać opony? Od ich prawidłowego zabezpieczenia poza okresem użytkowania, zależy bowiem żywotność ogumienia oraz bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wszystko sprowadza się do kilku podstawowych zasad. Jakich? O co trzeba szczególnie zadbać?
Pierwszy krok – mycie opon
Opony po zdjęciu warto od razu umyć. Można to zrobić przy użyciu łagodnego detergentu wymieszanego z letnią wodą. Usunięcie zanieczyszczeń jest istotne – mogą one mieć negatywny wpływ na ogumienie, tak jak na przykład:
- oleje,
- rozpuszczalniki,
- benzyna.
Chcąc mieć pewność, że zabrudzenia zostaną dokładnie usunięte, warto sięgnąć po miękką szczotkę lub gąbkę. Na koniec opony należy dokładnie spłukać i pozostawić do wyschnięcia.
Jak przechowywać opony, czyli wybór właściwego pomieszczenia
Pomieszczenie, do którego trafi samochodowe ogumienie, powinno być suche i zacienione. Wilgotność powietrza nie może w nim przekraczać 70%. Najlepiej też, jeśli wewnątrz nie będzie źródeł ciepła, takich jak np. grzejniki. Gdy nie jest to możliwe, opony powinny być możliwie najdalej od nich. Taras czy balkon nie jest najlepszym wyborem, ponieważ zmienne temperatury i duża wilgotność powietrza przyczyniają się do szybszej degradacji ogumienia.
Produkt, w który warto zainwestować – worki na opony
Zakładając specjalne worki na opony, można zyskać pewność, że będą one należycie chronione przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Ważne jednak, aby były to dobre jakościowo produkty, wykonane z odpowiedniego materiału – folii LDPE lub HDPE. Za sprawą worków łatwiejsze staje się również transportowanie opon, gdy nadejdzie moment na ich ponowne założenie.
W jakiej pozycji ustawić opony?
Opony pozbawione felg są bardziej narażone na odkształcenia. Z tego powodu niewskazane jest ich układanie w stosie, jedna na drugiej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ustawienie ich w pozycji pionowej. Należy także unikać wieszania samych opon na hakach, gdyż później mogą pojawić się trudności z ich wyważeniem i problemy z wibracjami podczas jazdy.
Jak przechowywać opony z felgami?
Kompletne koła można bez przeszkód ułożyć jedno na drugim – tu nie ma ryzyka odkształcenia. Niemniej przedtem warto nieco zmniejszyć ciśnienie. Dzięki temu ciężar będzie opierał się na felgach, a nie bocznych ściankach ogumienia. Alternatywą jest zastosowanie wieszaka.
Podobnie jak w przypadku przechowywania samych opon, koła należy najpierw umyć i dokładnie wysuszyć. Dopiero wtedy można je przenieść w docelowe miejsce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po worki na koła – wówczas będą jeszcze lepiej zabezpieczone.
Czy warto przechowywać opony w serwisie?
Osoby, które nie mają dostatecznie dużo wolnej przestrzeni na przechowywanie opon, mogą powierzyć je serwisowi świadczącemu tego typu usługi. Nierzadko istnieje wówczas możliwość skorzystania z opcji dodatkowych, jak sprawdzenie bieżnika czy konserwowanie ogumienia. Niemniej należy pamiętać, że trzeba za to wszystko zapłacić – cena za sezonowe przechowywanie opon wynosi przeważnie ponad 100 zł (za sezon).
Jeśli potrzebne są Ci solidne worki na opony, zajrzyj do sklepu Grala. Zamów wygodnie online i należycie zabezpiecz ogumienie do swojego auta!
Źródło zdjęć: Shutterstock
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.