Jak wybrać najlepszy filtr paliwa dla swojego samochodu?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Dobry filtr paliwa to także sprawny silnik i wtryskiwacze. Co jednak zrobić, by to osiągnąć? Wystarczy przeczytać te porady, a potem już tylko cieszyć się bezawaryjną jazdą!
Czym kierować się przy wyborze filtru paliwa?
Naczelna zasada, jaką należy się kierować przy wyborze filtru paliwa, to marka i model samochodu. Sprawnie działający komponent powinien zostać dopasowany również do rodzaju jednostki napędowej. Nie mniej ważne są warunki pracy silnika oraz kompatybilność filtru z układem wtryskowym pojazdu. Wszystkie te czynniki warunkują o dokładności oczyszczania paliwa, a więc także o poprawnym działaniu wtryskiwaczy.
Przed zakupem filtru paliwa warto ponadto zwrócić uwagę na zdolność oczyszczania paliwa. W droższych produktach jest ona zazwyczaj wyższa niż tańszych modelach. Nie oznacza to jednak, że podzespoły mniej znanych firm należy z góry odrzucać. Jeśli zamiennik jest w stanie przefiltrować od 70 do 99% zanieczyszczań, jak najbardziej nadaje się do zakupu.
Kiedy należy wymienić filtr paliwa?
Nie ma jednego, uniwersalnego zalecenia, co do tego, kiedy trzeba zamontować nowy filtr paliwa. Istnieją jednak dobre praktyki, które warto stosować. W przypadku silników benzynowych wymianę części należy wykonać po około 15-20 tys. przejechanych kilometrów. Kierowcy podróżujący samochodem rzadziej i na krótsze dystanse powinni zainstalować nowy filtr po około roku.
Pojazdy wyposażone w silniki diesla akumulują one wodę, olej i parafinę w paliwie bardziej niż ma to miejsce w benzynowych odpowiednikach. Z tego powodu w jednostkach wysokoprężnych filtr paliwa trzeba wymieniać dwa razy do roku. Najlepiej przestrzegać reguły, która wskazuje, że nową część powinno się zamontować przed początkiem wilgotnego okresu trwającego od jesieni do wiosny.
Jak wymienić filtr paliwa?
Łatwość wymiany filtra paliwa zależy od miejsca jego montażu. W trudniejszej sytuacji są kierowcy posiadający starsze pojazdy. W takich modelach tę część znajdą w podwoziu. Z tego powodu wymianę najlepiej zlecić warsztatowi samochodowemu. Jego pracownicy mają do dyspozycji kanał serwisowy, bez którego instalacja nowego komponentu nie jest możliwa.
W nowych autach filtr paliwa producenci umieszczają w silniku. Na początek trzeba zacisnąć, a następnie zdjąć gumowe opaski przewodów. To wystarczy, by odkręcić układ. Kolejny krok to montaż nowej części zgodnie z kierunkiem przepływu paliwa i założenie opasek na kable. Na koniec pozostaje włączyć zapłon w celu odpowietrzenia filtru i napełnienia go paliwem.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.