Kamery samochodowe. Jak wybrać wideorejestrator?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Zapewnienie sobie bezpieczeństwa na drodze jest jednym z kluczowych elementów. Z tego powodu m. in. dbamy o zapinanie pasów, dobór odpowiedniego ogumienia lub regularne sprawdzanie stanu technicznego auta. Warto jednak pamiętać, że niezwykle istotnym elementem systemu bezpieczeństwa są też kamery samochodowe. Dzięki nim łatwiej można wybrnąć z kłopotliwej sytuacji na drodze lub spotkania z nieuczciwym kierowcą. Jak wybrać wideorejestrator?
Jak wybierać kamery samochodowe? Rynek jest obecnie pełen bardziej lub mniej zaawansowanych urządzeń. Zakup jednego z nich może stanowić pewien dylemat. Wideorejestrator ma przede wszystkim służyć udokumentowaniu zdarzeń na drodze. Okazuje się jednak, że kamera nie jest równa kamerze. O czym trzeba pamiętać?
Dlaczego kamery samochodowe są konieczne?
Dlaczego kamery samochodowe są nieodzowne? Wideorejestratory służą udokumentowaniu zdarzeń na drodze. Chodzi o kolizje, wypadki, łamanie przepisów lub niebezpieczne zachowania.
Dzięki filmowi z takiej kamery można udowodnić winę w sytuacji konfliktowej. Ułatwia on również ukazanie ważnych okoliczności zdarzenia. W konsekwencji zaś można uchronić się przed poniesieniem kary lub uzyskać odszkodowanie wtedy, gdy samemu jest się poszkodowanym.
Jak wybrać wideorejestrator? Ważne cechy dobrego sprzętu
Na co warto zwracać uwagę przy zakupie wideorejestratora? Istnieje przynajmniej kilka ważnych elementów, które powinno się uwzględniać przy zakupie takiego sprzętu.
Funkcjonalność wideorejestratora
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że kamera samochodowa może mieć różne funkcjonalności. Może jedynie nagrywać obraz przez przednią lub tylną szybę, ale także posiadać tryb parkingowy lub wbudowany moduł GPS, który zwiększa możliwości sprzętu.
Forma wideorejestratora
Urządzenie może występować w najprostszej formie pojedynczej kamery na przednią szybę. Coraz częściej jednak stawia się na wideorejestratory w systemie dual. Wówczas tylna kamera może m. in. uchwycić numer rejestracyjny pojazdu z tyłu i działa jako kamera cofania. Tylne urządzenie może być montowane wewnątrz lub na zewnątrz pojazdu. Ciekawą i coraz częściej stosowaną opcją jest także kamera samochodowa w lusterku.
Rozdzielczość
Obecnie można zakupić sprzęt o bardzo różnorodnej rozdzielczości. Kamery samochodowe mogą występować w formatach:
- 4K (3840 × 2160);
- 2,5 K (2560 x 1440);
- Full HD (1920 x 1080);
- HD (1280 x 720);
- VGA (640 x 480).
Dodatkowo poszczególne modele mogą np. oferować nagrywanie w trybie HDR, stabilizację cyfrową lub optyczną i tryb zwolnionego nagrywania.
Co jeszcze warto brać pod uwagę?
Co jeszcze warto brać pod uwagę przy wyborze wideorejestratora? Jeszcze przynajmniej kilka zagadnień może mieć duże znaczenie dla zakupu kamery do samochodu. Będą to zwykle:
- rodzaj obiektywu;
- obecność modułów GPS i Wi-Fi;
- maksymalna wielkość obsługiwanych kart pamięci;
- wielkość i jakość ekranu wideorejestratora;
- rodzaj zasilania (bateryjne, inne);
- sposób mocowania urządzenia;
- sposób działania trybu parkingowego.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.