Na czym polega obsługa celna w systemie uproszczonym?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Eksport i import towarów wiąże się z określonymi procedurami i tzw. obsługą celną. W ostatnich latach pojawiło się nowe rozwiązanie – system uproszczony, dzięki któremu odprawa celna jest sprawniejsza i bezpieczniejsza. Czym charakteryzuje się obsługa celna w systemie uproszczonym? Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Czym jest obsługa celna w systemie uproszczonym?
Obsługa celna exportowa w systemie uproszczonym wpływa na łatwiejszą i sprawniejszą organizację handlu zagranicznego. Cała procedura polega na przejęciu przez profesjonalną agencję celną formalności związanych z odprawą celną. Agencja celna przejmuje całą odpowiedzialność za prawidłowy przebieg odprawy. Organy administracyjne zajmują się jedynie sumienną kontrolą zgłoszeń, dostarczanych i dokonywanych przez agencję.
Obsługą celną zajmuje się profesjonalna agencja celna – przedsiębiorstwo MAXIMUS, które pośredniczy przy różnych procedurach celnych (m.in. odprawie czasowej, uszlachetnianiu biernym i czynnym, wywozie towarów poza obszar Unii Europejskiej, składaniu i odbiorze wniosków do Państwowej Inspekcji Sanitarnej).
Owa firma stosuje procedurę uproszczoną, dzięki czemu odprawa jest krótka, przy minimalnych kosztach.
Najważniejsze zalety obsługi celnej w systemie uproszczonym
Procedura uproszczona wiąże się z łatwiejszym przeprowadzeniem działań koniecznych do objęcia różnych towarów procedurami celnymi. Taki system ogranicza działalność organów celnych, maksymalnie skraca czas trwania odpraw, zapewnia dużą oszczędność finansową. Procedura uproszczona wpływa na możliwość przeprowadzenia dostać „just-in-time” oraz technologii elektronicznego przetwarzania danych. Niemal wszystkie czynności powiązane z odprawą celną można zrealizować w agencji celnej, co ułatwia eksport towarów.
Zgłoszenie procedury uproszczonej
Zgłoszenie konieczności odprawy celnej w systemie uproszczonym może być dokonane nie tylko przez przedstawiciela celnego, ale i prywatną osobę, posiadającą określone pozwolenie. Taki dokument otrzymuje się przy spełnieniu kilku warunków:
- braku poważnego naruszenia celnego ani wyroku za przestępstwo gospodarcze przez ostatnie 3 lata,
- zaksięgowaniu informacji, że w stosownych przypadkach zainteresowany stosował odpowiednie procedury obsługi pozwoleń (zgodnie ze środkami polityki handlowej) na przywóz i wywóz towarów,
- wiedzy przez ewentualnych pracowników o informowaniu urzędu o każdej możliwości naruszenia przepisów.
Istnieją towary, przy których można nie uzyskać pozwolenia na eksport.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.