Nowoczesne metody usuwania wgnieceń samochodowych
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Usuwanie wgnieceń samochodowych można przeprowadzić na kilka sposobów. Zależą one przede wszystkim od wielkości wgniecenia. Najłatwiej naprawia się ubytki, które nie naruszyły powłoki lakieru. Jeśli wgniecenie jest większe, blacha popękała, a lakier się starł, wymagane jest przeprowadzenie droższych procesów, które dodatkowo trwają o wiele dłużej. Przeczytaj artykuł i poznaj nowoczesne metody usuwania wgnieceń samochodowych.
Wypychanie metodą PDR
Metoda Paintless Dent Repair polega na usuwaniu wgnieceń bez potrzeby lakierowania. Używa się jej w przypadku małych zniszczeń karoserii, które powstały na parkingu, w korku czy podczas gradobicia. Jej zastosowanie wymaga jednak tego, by lakier nie był uszkodzony. Ta technika opiera się na wypychaniu lub wyciąganiu wgnieceń bez wpływu na powłokę lakierniczą. Wypychanie odbywa się za pomocą dźwigni, która jest w stanie precyzyjnie nastawić zniszczoną blachę. Dodatkowo stosuje się lampę z odbłyśnikiem, aby sprawdzić, czy po zabiegu pozostały jakieś nierówności.
Wyciąganie metodą PDR
Inną techniką PDR jest wyciąganie wgnieceń za pomocą kleju i kołka. W miejscu wgniecenia przykleja się specjalny kołek w kształcie grzybka. Jego pociągnięcie prostuje blachę. Ta metoda jest praktykowana w miejscach trudno dostępnych oraz przy dużej ilości wgnieceń, jak w przypadku dachu samochodu po gradobiciu. Usuwanie wgnieceń metodą PDR jest znacznie szybsze i tańsze niż lakierowanie. Proces usuwania blachy trwa maksymalnie do kilku godzin, natomiast lakierowanie zajmuje zazwyczaj kilka dni. Usuwanie wgnieceń zależne jest jednak od ilości ubytków i ich dostępności. Wadą PDR jest to, że nie każde wgniecenie da się naprawić tą metodą. Blacharz musi ocenić, czy lakier nie został uszkodzony oraz czy blacha nie uległa załamaniom. Dokładne zlokalizowanie miejsca wgniecenia wymaga stosowania specjalistycznej lampy. Wyświetla ona linie, które lokalizują wszelkie załamania. Specjalistycznymi narzędziami do usuwania uszkodzeń blacharskich metodą PDR dysponuje m.in. warsztat samochodowy Real Auto Service Studio, specjalizujący się w wykonywaniu napraw lakierniczych i autodetailingu.
Metoda panelowa
Jeśli szkody są za duże na metodę PDR, ale także zbyt małe na tradycyjną metodę blacharską, możliwa jest naprawa metodą panelową. Polega ona na reperacji podszycia karoserii bez ingerencji w konstrukcję nośną. Usuwanie wgnieceń odbywa się za pomocą elektrycznego urządzenia zwanego spotterem. Dzięki niemu można przygrzewać do powierzchni blachy różnego rodzaju elektrody i adaptery metodą punktową. Naprawę przeprowadza się od zewnętrznej strony nadwozia. Nie trzeba przy tym demontować uszkodzonego elementu. Naprawa panelowa sprawdza się na dużych powierzchniach. Nie można jej stosować w przypadku uszkodzenia konstrukcji danego elementu (np. ramy drzwi).
Wymienione powyżej metody usuwania wgnieceń samochodowych są o wiele tańsze, niż wykonanie klasycznej naprawy blacharsko-lakierniczej. Nie trzeba też zostawiać auta w warsztacie na kilka dni, ponieważ usunięcie uszkodzeń trwa od kilkudziesięciu minut, do maksymalnie kilku godzin. Zaletą tego rodzaju napraw jest również to, że nie dochodzi do ingerencji w powłokę lakierniczą karoserii, a co za tym idzie samochód nie traci na wartości.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.