Od czego zależy żywotność akumulatora?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Sprawny akumulator jest kluczowy dla właściwej pracy samochodu i innych pojazdów. Jego żywotność w zależności od rodzaju i modelu wynosi około 3 do 6 lat. Efektywność i czas, w którym akumulator samochodowy będzie niezawodnie działać, zależy nie tylko od producenta i modelu baterii, ale przede wszystkim od dbałości właściciela pojazdu o jego żywotność.
Co wpływa na żywotność akumulatora?
Długotrwałe działanie akumulatora w pojeździe zależy w dużej mierze od prawidłowego użytkowania. Z każdym kolejnym ładowaniem, akumulator ulega powolnemu wyczerpywaniu, a jego stan się powoli pogarsza. Jednak niewłaściwa eksploatacja przez kierowcę może spowodować drastyczne skrócenie żywotności baterii.
Nowe samochody mają dużo elektronicznych gadżetów zasilanych energią z akumulatora. Są to głównie podgrzewane fotele i kierownica, nawigacje GPS, sterowniki, radio, oświetlenie czy zasilanie systemu alarmowego. Skomplikowany komputer pokładowy pracuje przecież cały czas, dlatego w dużym stopniu obciąża akumulator samochodowy. Można powiedzieć, że im nowsze ma się auto, tym na większe obciążenie narażony jest akumulator.
Samochody korzystające z technologii stop – start, które automatycznie wyłączają się podczas zatrzymywania, również znacznie obciążają akumulator. Na jego żywotność wpływ ma także w dużym stopniu m.in.:
- całkowite rozładowanie akumulatora i pozostawienie go tak na kilka dni,
- stały i zbyt niski poziom naładowania akumulatora,
- zły stan techniczny silnika,
- źle dobrany akumulator do samochodu,
- zaniedbana obudowa akumulatora i zaśniedziałe klemy.
Jak poprawić żywotność akumulatora?
Oznaką, że żywotność akumulatora samochodowego dobiega końca, jest brak płynności i zawodność układu elektrycznego czy spadek intensywności świecenia świateł. Z kolei zapowiedzią poważnych kłopotów z akumulatorem jest niemożliwość włączenia auta.
Jest kilka sposobów na to, aby przedłużyć żywotność akumulatora. Można na przykład podczas postoju wyłączyć wszystkie elektryczne odbiorniki prądu. W tradycyjnych modelach akumulatorów warto kontrolować również poziom elektrolitu, a ewentualne niedobory uzupełniać wodą destylowaną – radzi ekspert z firmy Bat Profi, która jest dystrybutorem akumulatorów na Śląsku.
Ciągła eksploatacja samochodu na krótkich trasach sprawia, że akumulator jest stale niedoładowany, dlatego żywotność akumulatora będzie dużo lepsza w samochodzie użytkowanym rzadko, jednak na dłuższych trasach. Ważna jest także prawidłowa konserwacja akumulatora, szczególnie latem.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.