Rodzaje uszkodzeń lakieru samochodowego i metody ich usunięcia
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Jednym z ważniejszych elementów wpływających na estetykę pojazdu jest lakier. Warto jednak pamiętać, że jest on narażony na działanie wielu szkodliwych czynników. Mowa tutaj na przykład o warunkach atmosferycznych, czyli opadach, niskich i wysokich temperaturach albo o soli drogowej, piasku i błocie. W związku z ich występowaniem często zdarza się tak, że lakier zostaje uszkodzony. Jakie są najpopularniejsze rodzaje uszkodzeń i jak sobie z nimi skutecznie radzić?
Efekt mory i przebarwienia
Obserwując samochody na miejskich parkingach, można zauważyć wiele różnych uszkodzeń na ich powłoce lakierniczej. Na jednych znajdują się niewielkie ryski, inne są zarysowane w widoczny sposób, a jeszcze inne są wyblaknięte. Chcąc dowiedzieć się, jakie problemy z lakierem pojawiają się najczęściej oraz jak sobie skutecznie z nimi radzić, porozmawialiśmy ze specjalistą ze sklepu z kosmetykami samochodowymi w Katowicach, który powiedział:
– Jednym z najczęstszych uszkodzeń powłoki lakierniczej w samochodach jest tak zwana pomarańczowa skórka, czyli efekt mory. Z takim zjawiskiem możemy mieć do czynienia w kilku sytuacjach – na przykład nieprawidłowego wylania warstwy lakieru i zastosowania nieodpowiedniego ciśnienia w czasie lakierowania. Aby uniknąć tego problemu, trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Natomiast chcąc go usunąć, trzeba zeszlifować lakier papierem ściernym o odpowiedniej gramaturze.
Szlifowanie może być konieczne również w przypadku nałożenia zbyt dużej ilości albo złego wymieszania utwardzacza.
Jakie są inne rodzaje uszkodzeń lakieru samochodowego?
Do najpopularniejszych uszkodzeń powłoki lakierniczej zaliczamy oczywiście różnego rodzaju zarysowania, które powstają na skutek zdarzeń drogowych oraz działania szkodliwych warunków atmosferycznych. Aby się ich pozbyć, warto się zaopatrzyć maszyny albo pady i gąbki polerskie. Oprócz tego należy też wspomnieć o tworzeniu się pęcherzyków, do czego dochodzi głównie w przypadku zbyt grubo położonych warstw, na przykład na skutek nieprawidłowego ciśnienia w pistolecie.
Kolejnym uszkodzeniem jest niepełne krycie albo pojawiające się pasma odcieniowe. Wówczas najczęściej mamy do czynienia z nierównomiernym nałożeniem lakieru albo ze zbyt cienką warstwą. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zeszlifowanie newralgicznych obszarów, a następnie polakierowanie raz jeszcze. Wykonując prace ponownie, należy jednak zwrócić uwagę na ich poprawność, w tym przede wszystkim odpowiednie ustawienie ciśnienia w pistolecie oraz trzymanie go równolegle do podłoża.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.