Sprawdzamy, jakie części do instalacji LPG wymagają regularnego serwisowania!
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Nie ulega wątpliwości, że montaż instalacji gazowej w aucie pozwala ograniczyć wydatki na paliwo. Warto mieć jednak na uwadze, że tak jak każdy podzespół, tak i ten musi być regularnie sprawdzany. Jak dbać o poszczególne części do instalacji LPG i które z nich wymagają serwisowania? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu!
Jak często należy wykonywać przegląd instalacji gazowej?
Raz do roku, najlepiej na początku sezonu wiosennego, należy poddać instalację LPG rutynowemu przeglądowi. Po jesienno-zimowych miesiącach, kiedy to warunki do jazdy są najcięższe, poszczególne elementy instalacji mogą zostać rozregulowane, a nawet zniszczone. To z kolei zaburzy prawidłowe działanie całego systemu i uniemożliwi mu właściwą pracę. Jakie zatem części do instalacji LPG są najbardziej narażone na uszkodzenia? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu!
Jakie części do instalacji LPG wymagają regularnego sprawdzania?
Mimo iż cała instalacja gazowa wymaga szczegółowego sprawdzenia, są elementy, które są bardziej podatne na uszkodzenia niż inne. Są to m.in. filtry, reduktor, gumowe węże oraz zbiornik LPG.
Filtry
To właśnie one są jednym z najważniejszych elementów instalacji gazowej. Wielu osobom mogą wydawać się mało znaczące, jednak w rzeczywistości odgrywają bardzo ważną rolę. To one wychwytują zanieczyszczenia w paliwie LPG, które w przypadku autogazu są szczególnie niepożądane.
Reduktor
Zadaniem tego elementu instalacji gazowej jest obniżenie ciśnienia gazu dostarczanego ze zbiornika do silnika. Ta część odpowiada także za zamianę jego stanu – z ciekłego w gazowy. Wadliwie działający reduktor można naprawiać, choć w niektórych sytuacjach może być to nieopłacalne. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest jego wymiana – bez trudu element ten znajdziesz w ofercie sklepów zajmujących się sprzedażą części do instalacji LPG.
Gumowe węże
Ten element instalacji jest dość często zaniedbywany, co jest sporym błędem. W miarę upływu lat guma parcieje i traci swoje właściwości, przez co gumowe węże mogą być nieszczelne na połączeniach. Czasami pojawiają się niewielkiej wielkości otwory na całej ich długości. Na szczęście, wymiana tego elementu nie wiąże się ze zbyt wielkimi kosztami.
Zbiornik LPG
Część ta ma określony czas eksploatacji, który wynosi 10 lat. Po jego upływie zbiornik autogazu powinien zostać poddany ponownej legalizacji lub zostać wymieniony na nowy. Niestety te wymagania nie są znane niektórym kierowcom, szczególnie tym, którzy kupili samochód z LPG na rynku wtórnym.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.