Sprzęgła hydrokinetyczne – awaria i naprawa
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Jesteś posiadaczem klasycznego samochodu z automatyczną skrzynią biegów? Jeśli tak, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że w twoim samochodzie znajduje się sprzęgło hydrokinetyczne, nazywane także sprzęgłem hydraulicznym. W odróżnieniu od sprzęgła w samochodzie ze skrzynią manualną (sprzęgło cierne), hydrauliczne działają w sposób automatyczny, co nie znaczy, że nie są narażone na usterki. Najczęstszym powodem awarii sprzęgła hydrokinetycznego jest uszkodzony konwerter momentu obrotowego. Czy możliwa jest jego naprawa i ile kosztuje?
Sprzęgło hydrokinetyczne — jak rozpoznać usterkę?
Nie trzeba być kierowcą zawodowym ani mechanikiem, aby zauważyć, że sprzęgło hydrokinetyczne odmawia posłuszeństwa. Charakterystyczne objawy to zwiększone zużycie paliwa, malejące osiągi samochodu, które można porównać do ślizgającego się sprzęgła ciernego. Kiedy samochód z automatem nie przyspiesza podczas jazdy pod górkę i dodatkowo słychać niepokojące dźwięki z okolicy skrzyni biegów, jednoznacznie wskazuje to na awarię sprzęgła. W takim przypadku wizyta w serwisie jest koniecznością.
Naprawa skrzyni biegów i sprzęgła hydrokinetycznego
Kierowcy na co dzień korzystający z automatycznej skrzyni biegów, bardzo obawiają się jej awarii. Manualne skrzynie biegów są dość kosztowne w naprawie, więc automatyczne, mające bardziej złożoną budowę w naturalny sposób generują jeszcze większe koszty naprawy. Zanim jednak zaczniemy organizować pieniądze na naprawę, warto sprawdzić, czy przekładnia hydrokinetyczna działa w sposób prawidłowy. Po wyjęciu jej z samochodu mechanik dokona oceny elementu czynnego, zakręci wałem korbowym, a także zdecyduje czy regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego, jest opłacalna i ma szansę się powieść. Trzeba bowiem pamiętać, jak działa sprzęgło hydrokinetyczne i co może my zagrażać. Jeżeli preferujemy agresywny styl jazdy, szczególnie tuż po uruchomieniu samochodu, kiedy olej w skrzyni i sprzęgle nie jest rozgrzany, to szanse na poważną awarię sprzęgła rosną. Odpowiada za to tzw. fizyczne zjawisko bezwładności cieczy, w wyniku którego zimny olej nie zapewnia odpowiedniego smarowania. Może to skutecznie uszkodzić skrzynię biegów, czyniąc regenerację kosztowną i skomplikowaną.
Jak dbać o sprzęgła hydrokinetyczne
Co można zrobić, aby skrzynie automatyczne służyły nam długo i niezawodnie? Zgodnie z zaleceniami producenta wymieniać w nich olej i pamiętać, że łagodny rozruch silnika jest tym, co każdy automat lubi. Regeneracja jest tańsza niż nowe sprzęgło hydrokinetyczne, dlatego nie należy bagatelizować żadnych podejrzanych dźwięków lub spadków osiągów samochodu. Szybkie zareagowanie na takie zmiany, może pozwolić na naprawę w stosunkowo niskiej cenie.
Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.