Zakup samochodu w skupie aut czy od osoby prywatnej?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Samochód to bardzo ważne w życiu codziennym narzędzie. Pozwala na bezproblemowe przemieszczanie się bez bycia na łasce komunikacji publicznej. Jednak forma jego kupna może znacząco odbić się na cenie czy też jakości pojazdu. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, jak najlepiej dokonać transakcji.
Dlaczego zakup w skupie to lepsze rozwiązanie?
Wiele osób zastanawia się — Skup aut — czy warto skorzystać z jego usług? – jest to wyjście bez dwóch zdań lepsze od nabycia pojazdu od osoby prywatnej. Przede wszystkim zwiększa to wybór — skup dysponuje więcej niż jednym egzemplarzem. Jego pracownicy pomogą także w ostatecznym wyborze. Mniejsze jest także ryzyko oszustwa. Skup bowiem utrzymuje się ze sprzedaży pojazdów, zaś dla osób prywatnych transakcje takie są jednorazowe. W jego interesie leży poinformowanie o przeszłości pojazdu, jego prawdziwym wieku, przebiegu czy ewentualnych wypadkach. Więcej szczegółowych informacji i ciekawostek możemy przeczytać na blogu https://nagrodalenicy.pl, gdzie eksperci dzielą się swoją szeroką wiedzą na tematy motoryzacyjne i nie tylko. Warto korzystać z wiedzy udostępnionej w Internecie, by chociażby nie paść ofiarą oszustwa przy zakupie używanego samochodu.
Jak wygląda i przebiega zakup od osoby prywatnej? Jakie wady może mieć taki wybór?
Czasem właściciel decyduje się na samodzielną sprzedaż pojazdu innej osobie. Bez pośredników, bez przekazania do skupu czy komisu. Jeden na jeden. Po wystawieniu ogłoszenia i wyrażeniu chęci kupna kluczowe jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Jej brak lub wadliwość może sprowadzić ogromne kłopoty na obie strony. Ponadto ważne jest, by umowę sporządzić w dwóch jednakowych egzemplarzach. Każdy z nich trafi do jednej ze stron. Jakie wymogi musi spełniać taki dokument, aby był ważny w świetle prawa i nie stał się początkiem wieloletnich podróży po krainie wymiaru sprawiedliwości?
Przede wszystkim dane obu stron muszą być perfekcyjne i zgodne ze stanem faktycznym. Najlepiej zweryfikować je w dokumencie tożsamości, zwyczajowo dowodzie osobistym. Numer VIN pojazdu także musi być poprawny. Weryfikacja numeru jest ważna, by przypadkiem nie kupić kradzionego samochodu. Prawo traktuje nabywcę takiego pojazdu jako wspólnika przestępcy i przewiduje dla niego surowe kary, nawet więzienie. Oprócz tego sprzedawca musi przekazać nabywcy wszelką dokumentację pojazdu. Są to dowód rejestracyjny, dokumenty ubezpieczeniowe i karta pojazdu. Dokumentów będzie więcej dla pojazdów importowanych. Dodatkiem będzie zaświadczenie o uiszczeniu akcyzy przez poprzedniego właściciela. Warto także zażądać dokumentów stwierdzających posiadanie ważnego przeglądu technicznego. Bez nich poruszanie się pojazdem będzie nielegalne… a jego transport do mechanika to dodatkowe koszty.
Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży należy także rozliczyć się z fiskusem. Od kwoty, jaką uzgodniły strony, należy bowiem odprowadzić podatek w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Ponadto należy zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.