Typy najazdów do lawet
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Przewożenie pojazdów na lawecie jest możliwe, dzięki temu, że posiada ona specjalną konstrukcję, której najważniejszym elementem są najazdy. Umożliwiają one szybkie i bezpieczne umieszczenie samochodu na lawecie, nawet jeśli jest on niesprawny. Co więcej, nie wymaga to dużego wysiłku ze strony operatora. Aby jednak rampy najazdowe właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być dostosowane do rodzaju przewożonych pojazdów. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są typy najazdów do lawet.
Czym jest laweta?
Laweta przeznaczona jest do przewozu różnego rodzaju pojazdów. Może być ona odrębnym samochodem lub też występować w formie platformy załadunkowej połączonej z pojazdem silnikowym. Na drogach można się spotkać z lawetami pojedynczymi lub piętrowymi. Oba z ich rodzajów są najczęściej użytkowane przez firmy holownicze, które wykorzystują je do transportu uszkodzonych samochodów. Mogą być one także przeznaczone do transportu pojazdów sprawnych, które jednak nie mają uprawnień do poruszania się po drogach. Choć najczęściej na lawetach można zobaczyć samochody osobowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przewoziły one także inne rodzaje pojazdów, w tym także łodzie, a nawet maszyny rolnicze. Transportowane na lawecie pojazdy na ogół cechują się bardzo dużym ciężarem. Aby umieszczenie ich na platformie lawety było możliwe, musi charakteryzować się ona specjalną konstrukcją, której najważniejszym elementem są najazdy.
Do czego służą najazdy do lawety?
Umieszczone w dolnej części pojazdu najazdy do lawet składają się z dwóch ramp, po których przemieszczają się przewożone maszyny. W zależności od rodzaju, najazd umożliwia zarówno samodzielny wjazd pojazdu, a także wciągnięcie go, jeśli jest niesprawny. Jako że rampy najazdowe muszą znosić bardzo duże obciążenia, powinny być wykonane z solidnych materiałów.
Na rynku można się spotkać z dwoma rodzajami najazdów do lawet. Są wśród nich:
- najazdy stalowo-aluminiowe nazywane stalowymi,
- najazdy aluminiowe.
Ponadto najazdy mogą się różnić od siebie także sposobem obsługi – dzielą się one na obsługiwane ręcznie oraz automatycznie. Pierwsze z nich wymagają siły mięśni operatora, drugie zaś działają w sposób w pełni zautomatyzowany.
Najazdy stalowo-aluminiowe
Powszechnie znane pod nazwą najazdów stalowych, wykonane są ze stali, która następnie została ocynkowana, dzięki czemu jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Ich najważniejszą cechą jest bardzo duża wytrzymałość, powinny być zatem stosowane w lawetach przeznaczonych do przewozu najcięższych pojazdów. Za niezwykłą solidnością idzie także wysoka waga, co w niektórych sytuacjach może być uznawane za wadę. Jako że stalowa konstrukcja jest ciężka, automatycznie obniża się także ładowność wpisywana do dowodu rejestracyjnego lawety, co sprawia, że może ona przewozić pojazdy o mniejszej masie. Mimo to warto stosować najazdy stalowo-aluminiowe, ponieważ są one niezawodne, niepodatne na uszkodzenia, a przede wszystkim cechuje je ponadprzeciętna trwałość.
Najazdy aluminiowe
Najczęściej wykonane są z aluminiowych blach panelowych. Konstrukcja tego typu jest znacznie lżejsza niż ma to miejsce w przypadku najazdów stalowych. Z jednej strony jest to dużą zaletą, z drugiej zaś może być również wadą.
Najazdy aluminiowe są lekkie, dzięki czemu w dowodzie rejestracyjnym lawety wpisana jest większa ładowność – wyjaśnia przedstawiciel sklepu z częściami do przyczep i lawet. Jest to niebywała zalata, ponieważ można przewozić cięższe pojazdy. Trzeba pamiętać jednak o tym, że lekkie najazdy aluminiowe są znacznie mniej wytrzymałe od tych wykonanych ze stali. Z tego powodu przy transporcie ciężkich pojazdów może dojść do znacznie szybszego zużycia.
Decydując się na najazdy aluminiowe trzeba mieć świadomość, że w wyniku długotrwałej eksploatacji przy dużym obciążeniu mogą one po pewnym czasie wymagać kosztownej naprawy, a nawet wymiany.
Podsumowując, najazdy do lawety to jeden z jej najważniejszych elementów konstrukcyjnych. Dzięki nim można w szybki i łatwy sposób umieścić pojazd na platformie, nawet jeśli jest on całkowicie niesprawny. Wszystko to sprawia, że korzystanie z lawety jest komfortowe i bezpieczne dla obsługującego. Przed wyborem podjazdów warto dokładnie sprawdzić wady i zalety konstrukcji stalowych oraz aluminiowych, pozwoli to bowiem wybrać najazd, który sprosta indywidualnym potrzebom.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.