Tuleje poliuretanowe – czym się charakteryzują i kiedy warto rozważyć ich montaż? Odpowiadamy
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Tuleja to element układu zawieszenia. Odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż to właśnie ona odpowiada za stabilność pojazdu i komfort jazdy. Do jej zadań należy bowiem ograniczenie wibracji, co zapobiega przenoszeniu drgań na karoserię. Jednocześnie utrzymuje zawieszenie we właściwym położeniu. Musi zatem charakteryzować się dużą trwałością i elastycznością. Najczęściej stosowane są tuleje gumowo-metalowe, jednak w ostatnim czasie na popularności zyskują także tuleje poliuretanowe. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, czym się one charakteryzują oraz kiedy warto rozważyć ich montaż.
Czym charakteryzują się tuleje poliuretanowe?
Tuleje poliuretanowe – zgodnie ze swoją nazwą – wykonane są z poliuretanu. Jest to tworzywo sztuczne o doskonałych właściwościach fizycznych i chemicznych. Dzięki temu znalazło swoje zastosowanie w wielu branżach, w tym również w motoryzacji. Zastosowanie poliuretanu doprowadziło do:
- zwiększenia żywotności tulei,
- większej sztywności zawieszenia,
- ograniczenia luzów,
- pozytywnego wpływu na właściwości jezdne pojazdu (większa kontrola prowadzenia auta),
- zwiększenia wydajności układu zawieszenia,
- większej wytrzymałości nawet przy dużych obciążeniach,
- zwiększenia odporności na czynniki zewnętrzne.
Wszystkie te cechy sprawiają, że tuleje poliuretanowe mają swoich zwolenników. Czy zawsze jednak ich zastosowanie będzie właściwą opcją? Niestety niekoniecznie, przez co warto wiedzieć, kiedy ich montaż jest wskazany, a kiedy lepiej pozostać przy tradycyjnych tulejach gumowo-metalowych.
Tuleje poliuretanowe – kiedy warto je zamontować?
Tuleje poliuretanowe wymagają konkretnych warunków i odpowiedniej eksploatacji. Ich zastosowanie zależeć więc będzie głównie od sposobu użytkowania auta. Element ten jest niezastąpiony zwłaszcza tam, gdzie liczy się trwałość i precyzja prowadzenia. To właśnie dlatego jest on zazwyczaj przeznaczony do jazdy sportowej i terenowej.
W takiej sytuacji na tuleje działa o wiele większa siła i obciążenia. Tuleje gumowo-metalowe nie zawsze zatem są w stanie odpowiednio pełnić swoje funkcje. Szybko też dochodzi do ich zużycia. Tuleje poliuretanowe mają większą wytrzymałość, co w tym wypadku jest bardzo istotne. Warto jednak wiedzieć, że cechy, którymi się odznaczają, nie zawsze okażą się najlepszym rozwiązaniem. Nie warto decydować się na ich montaż np. w przypadku tradycyjnej, codziennej eksploatacji. Dużo twardsze zawieszenie nie zapewnia bowiem odpowiedniego komfortu jazdy.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.