Co to jest fikcyjne złomowanie samochodu?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Jedną z lepszych metod na pozbycie się starego lub zniszczonego pojazdu jest jego złomowanie. To ekologiczna i przede wszystkim opłacalna opcja, dzięki której można pozbyć się problemu, odzyskać pieniądze, ale też sprawnie wyrejestrować swój samochód. Co więcej, możemy zostać mile zaskoczeni atrakcyjną ceną oferowaną przez stację demontażu pojazdów, zwłaszcza jeśli samochód jest powypadkowy, ale jego wiek, marka i model są pożądane na rynku.
Firmy skupujące auta na złom zarabiają głównie na odzysku używanych części zamiennych i ich odsprzedaży. Prowadzenie tego typu działalności może być opłacalne, jednak jak w każdej branży, także tutaj zdarzają się oszustwa. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze skupu aut na złom i czym jest fikcyjne złomowanie pojazdu.
Nielegalne praktyki przy skupie aut na złom
Niestety, w naszym kraju dochodzi do przypadków nielegalnego skupu i demontażu pojazdów. Jest to spowodowane bardzo dużym popytem na używane części zamienne, które są później sprzedawane na aukcjach internetowych lub giełdach. Osoby skupujące samochody oferują nieco wyższe kwoty, lecz nie wydają zaświadczenia o złomowaniu pojazdu, a jedynie umowę kupna – sprzedaży.
Nie można wtedy wyrejestrować samochodu, ani ubiegać się o zwrot składki, gdyż OC przechodzi na kupującego. Istnieje także ryzyko natrafienia na fikcyjną umowę kupna-sprzedaży, na której to zostanie wpisana osoba tzw. ,,słup”, bądź co gorsza osoba nieżyjąca. W ten sposób auto nie zostanie przerejestrowanie i to my będziemy figurować dalej jako właściciel. Będziemy narażeni także na karę za brak ubezpieczenia OC, którą nałoży Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W najgorszym przypadku nasz samochód może posłużyć do przestępstwa np. fikcyjnej stłuczki lub kradzieży paliwa!
Bezprawny demontaż pojazdów
Należy również uważać na nielegalny demontaż odkupionych pojazdów. Odbywa się on poza miejscami do tego przeznaczonymi np. na prywatnych posesjach, w garażach lub na podwórkach. Uzyskane w wyniku demontażu części są sprzedawane innym użytkownikom pojazdów bez gwarancji bezpieczeństwa podzespołów. Nie są one sprawdzane pod kątem dalszej eksploatacji, więc montując takie części, kierowcy narażają się na niebezpieczeństwo podczas jazdy. Odzyskiwane z samochodów są także metale szlachetne np z przewodów elektrycznych, obudowy skrzyni biegów, katalizatora czy akumulatora. Pozostałe części z demontażu pojazdu są przewożone i wyrzucane do przydrożnych rowów lub co gorsza, porzucane w lesie, nie wspominając nawet o wszystkich płynach eksploatacyjnych powodujących skażenie gleby.
Aby ustrzec się przed tymi nieuczciwymi praktykami, ważne jest, aby podejść do sprzedaży samochodu z ostrożnością i sprawdzić wiarygodność skupu. Zawsze warto zażądać zaświadczenia o złomowaniu samochodu, które potwierdza prawidłowe zakończenie procesu i umożliwia wyrejestrowanie pojazdu. Należy również dokładnie sprawdzić umowę kupna-sprzedaży, upewniając się, że zawiera poprawne dane kupującego i jest zgodna z przepisami prawa.
Legalne złomowanie – na co zwrócić uwagę?
Na rynku skupu i auto kasacji pojazdów firmy prześcigają się w swoich ofertach, kusząc potencjalnych klientów ceną i pakietami darmowych usług. Nie traćmy jednak czujności, ponieważ należy bezwzględnie wybrać stację demontażu, która posiada uprawnienia i zezwolenia do prowadzenia tego typu działalności. Takie firmy działają w pełni legalnie i są uprawnione do wydawania zaświadczeń o złomowaniu pojazdów, które jest niezbędne do jego wyrejestrowania w Wydziale Komunikacji. Warto również sprawdzić opinie w internecie, referencje klientów i porównać ze sobą różne firmy. Dzięki temu mamy pewność, że skup samochodów, który wybraliśmy jest odpowiednim miejscem do przeprowadzenia profesjonalnego demontażu.
Jeżeli jesteś z województwa dolnośląskiego i chcesz zezłomować swój samochód wybierz Złomowanie aut Wałbrzych, profesjonalną firmę, która przyjedzie w wybrane miejsce, za darmo wyceni pojazd i przygotuje wszystkie dokumenty, jak umowa kupna-sprzedaży i zaświadczenie o demontażu. Na sam koniec transakcji otrzymujesz gotówkę za samochód do ręki lub przelewem na konto. Wybierając tylko sprawdzoną firmę, masz pewność, że cały proces będzie przebiegał sprawnie, legalnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.