Charakterystyka umowy wynajmu samochodu – o tym musisz pamiętać!
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Podstawowym dokumentem, którego podpisanie umożliwia formalne rozpoczęcie wypożyczenie samochodu, jest umowa. Warto wiedzieć, jakie zapisy musi zawierać, aby była wiążąca w świetle prawa.
Przed podpisaniem umowy
Aby wypożyczenie w ogóle było możliwe, kierowca musi spełnić określone warunki. Pierwszy z nich dotyczy wieku. W Flex Rent wynajmujemy auta osobom między 25. a 69. rokiem życia. Jeśli jednak mamy do czynienia z młodszym lub starszym kierowcom, nadal umożliwiamy im skorzystanie z naszych usług, ale pod pewnymi warunkami. Znajdą one swoje odzwierciedlenie w sporządzonej umowie. Drugi warunek to ważne prawo jazdy. Kluczowe w tym wypadku jest, aby było ono ważne co najmniej 12 miesięcy, dzięki czemu nie mamy wątpliwości co do doświadczenia kierowcy. Ostatnim z warunków jest posiadanie ważnej karty kredytowej. W jej przypadku przyjęliśmy zasadę, iż jej data ważności nie może być krótsza niż 6 miesięcy od dnia, w którym planowo ma zakończyć się wypożyczenie samochodu. Ponadto na rachunku powiązanym z kartą kredytową musi znajdować się kwota w wysokości depozytu, który zostanie zablokowany na czas wynajmu.
Najważniejsze elementy dokumentu
Zawierając jakąkolwiek umowę, musimy pamiętać o tym, iż bez spełnienia pewnych formalności nie będzie ona wiążąca. Oznacza to, że muszą się w niej znaleźć informacje na temat:
- Osób (lub podmiotów), które je zawierają. Dane te muszą być dokładne, aby umożliwić identyfikację każdej ze stron.
- Przedmioty wynajmu. W naszym wypadku będzie to oczywiście samochód, który musi być opisany pod względem marki, modelu i podstawowych danych technicznych. Szczegóły na temat auta (np. poziom paliwa, stanu technicznego) będą znajdować się w dodatkowym protokole zdawczo-odbiorczym.
- Data odbioru samochodu oraz planowane zakończenie wynajmu.
- Dodatkowego wyposażenia, które kierowca zabiera ze sobą.
- OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczenia. To regulamin wypożyczalni, który określa obowiązki i prawa każdej ze stron (np. konieczność zwrotu auta o określonej porze i w określonym miejscu czy dbałość o czystość pojazdu i uzupełnianie płynów eksploatacyjnych).
- Kosztów wynajmu oraz kwestii związanych z zablokowanym depozytem.
- Ewentualnego drugiego kierowcy upoważnionego do prowadzenia wynajętego auta.
Ważna umowa wynajmu ponadto musi być podpisana przez obie strony, czyli kierowcę oraz pracownika wypożyczalni. Dodatkowo klient otrzymuje do wglądu tabelę opłat. W Flex Rent klient ma możliwość dokładnego przeanalizowania dokumentów, które podpisuje, a w razie wątpliwości może zasięgnąć porady u naszego pracownika, dzięki czemu każdy zapis w umowie jest jasny i czytelny
Na co warto zwrócić uwagę?
W umowie mogą również pojawić się wzmianki na temat dodatkowych usług, z których może skorzystać kierowca. Wśród nich warto wymienić zniesienie udziału własnego, który pozwala uniknąć kosztów ewentualnych szkód, które powstaną z winy najemcy (do wysokości określonej wcześniej kwoty). Ponadto dobrym rozwiązaniem dla naszych klientów jest skorzystanie z przedpłaty paliwowej, dzięki której nie ma konieczności zwrotu samochodu z pełnym bakiem. Opłata za tę usługę jest pobierana z góry. Istotnym zapisem w przypadku dodatkowych usług jest także możliwość wyjazdu samochodem za granicę.
Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.