Do kiedy należy przewozić dziecko w foteliku samochodowym?

Do kiedy należy przewozić dziecko w foteliku samochodowym?

Fotelik do jedno z pierwszych akcesoriów, o których myślą rodzice, szykując wyprawkę dla dziecka. Powodem są zarówno względy bezpieczeństwa i troska o maluszka, jak i stosowanie się do obowiązujących w Polsce przepisów prawa. W dzisiejszym artykule opowiemy, jakie przepisy regulują kwestie związane z przewożeniem dzieci w aucie, a także jak długo dziecko musi jeździć w foteliku. Odpowiemy na pytanie, czy są wyjątki, które dopuszczają przewożenie dziecka bez fotelika.

Przewożenie dziecka w foteliku a przepisy prawa

Informacje o przewożeniu dzieci zgodnie z prawem możemy znaleźć w Kodeksie Drogowym, a dokładniej w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Przepisy wskazują, że dziecko powinno jeździć w foteliku samochodowym do momentu, aż osiągnie 150 cm wzrostu bez względu na wagę i wiek:

Art. 39.
3. W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:
1) masą i wzrostem dziecka oraz
2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe”

Zgodnie z ustawą obowiązek przewożenia dziecka w foteliku ma miejsce w przypadku pojazdów osobowych, busów oraz samochodów dostawczych i ciężarowych. Choć konieczność przewożenia dziecka ustępuje po osiągnięciu odpowiedniego wzrostu bez względu na wagę, to przez czas podróżowania w foteliku waga jest głównym kryterium przy wyborze modelu. Sklep dziecięcy For Kids podkreśla, że prawidłowe przewożenie dziecka w foteliku wymaga dostosowania modelu do wagi dziecka. Nawet jeśli maluch mieści się w foteliku i możliwe jest poprawne zapięcie pasów, przekroczenie limitu wagowego wymaga zakupienia odpowiedniego modelu.

Czy dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu może jeździć bez fotelika?

Zgodnie z Kodeksem Drogowym dziecko powyżej 150 cm może jeździć bez fotelika samochodowego. Przepisy jednak uwzględniają pewien wyjątek, dopuszczając możliwość przewożenia dziecka mającego powyżej 135 cm wzrostu na fotelu samochodowym, kiedy dziecko nie mieści się w żadnym foteliku oferowanym przez producentów. Artykuł 39 ustawy wskazuje, że dziecko może siedzieć na fotelu auta, jednak musi być zapięte pasami bezpieczeństwa.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Informacja o ciasteczkach:

Zgodnie z Art. 173, pkt. 1 Ustawy z dn. 16.11.2012 r. (Dz.U. poz. nr 1445) Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies.

Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Dostępne materiały

Informujemy, że artykuły opublikowane na stronie są formą reklamy internetowej.

Od tradycyjnych artykułów różnią się możliwością umieszczenia linku, grafiki lub logotypu promującego daną usługę bądź produkt

Artykuł sponsorowany:

Wzbudź zainteresowanie Czytelnika i zamieść artykuł w naszym serwisie.

Szczegóły: Publikacja artykułu

Zapraszamy do pozostałych naszych serwisów: