Lampy zespolone w pojazdach elektrycznych: jakie są różnice?
Bezpieczeństwo na drodze jest kwestią bardzo istotną, a dobre oświetlenie pojazdu może zapobiec poważnym wypadkom. W przypadku maszyn rolniczych oraz przyczep dobrym i rozsądnym pomysłem jest zamontowanie lamp zespolonych. Jak to rozwiązanie funkcjonuje w pojazdach zasilanych energią elektryczną?
Lampy zespolone – czym się charakteryzują?
Lampy zespolone to wszystkie typy oświetlenia, jakich potrzebuje pojazd, umieszczone w jednym urządzeniu. Oczywiście samochody mają fabrycznie zamontowane światła spełniające wszelkie kryteria, jednak w przypadku różnego rodzaju przyczep czy maszyn rolniczych takie oświetlenie jest czasami niewystarczające. Wtedy można dokupić właśnie lampę zespoloną, podłączyć ją do pojazdu i zyskać dodatkowe światła. Dlaczego mogą być one potrzebne?
Dobra widoczność uczestnika ruchu drogowego to podstawa. W nocy, szczególnie na nieoświetlonych drogach czy polach, trudno jest zauważyć pojazd, szczególnie przy niesprzyjających warunkach (opady deszczu, śniegu, mgła). Dodatkowe oświetlenie może okazać się niezbędne, aby inni uczestnicy ruchu czy osoby postronne były w stanie z powodzeniem zauważyć zbliżający się pojazd i w porę zareagować.
Lampy zespolone w zależności od modelu oferują różne typy oświetlenia. Mniej rozbudowane typy mają np. jedynie światła pozycyjne i kierunkowskazy, podczas gdy inne wyposażone są oprócz tego w światła hamowania, cofania czy przeciwmgielne. Różne lampy zespolone znajdują się w szerokiej ofercie firmy Horpol. W celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym osobom na drodze warto mieć jak najwięcej typów oświetlenia, jednak należy pamiętać o wyborze modelu pasującego do konkretnego pojazdu.
Pojazdy elektryczne a lampy zespolone
Epoka elektryfikacji transportu zbliża się nieubłaganie. Już teraz na ulicach można spotkać zarówno samochody elektryczne, jak i mniejsze pojazdy zasilane tą technologią. W tej drugiej kategorii dodatkowe oświetlenie w postaci lamp zespolonych często okazuje się przydatne. O czym trzeba pamiętać przy zakupie?
Przede wszystkim warto stawiać na opcje energooszczędne, ponieważ w przeciwieństwie do pojazdów silnikowych te światła są zasilane z akumulatora, który przekazuje również energię do jazdy. Z racji tego, że są to dość małe pojazdy, intensywne oświetlenie nie powinno być konieczne – wystarczy drobna poprawa widoczności na drodze. Silniejsze oświetlenie może oślepiać innych uczestników ruchu, dlatego stosuje się je raczej w rolnictwie, ponieważ pola nie są oświetlone tak dobrze, jak drogi.
Montaż lamp zespolonych w pojazdach elektrycznych jest bardzo prosty. Dodatkowo wiele współcześnie produkowanych modeli oferuje specjalne złącza, znacznie ułatwiające cały proces. Przed zakupem należy sprawdzić wszystkie parametry, wartości napięcia, mocy i natężenia zarówno silnika pojazdu, jak i lampy, tak aby po podłączeniu żadne z nich nie zostało uszkodzone. Zachęcamy do przejrzenia sprzętów firmy Horpol – oferta zawiera oświetlenia zespolone dostosowane do potrzeb wielu różnych pojazdów.
Źródło zdjęć: freepik
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.