Jakie prawa przysługują pasażerowi przewożonemu busem?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Przejazd busem to częsty sposób na przemieszczanie się po kraju i nie tylko. Aby podróż przebiegała bezpiecznie i komfortowo, pasażerowie muszą stosować się do określonych zasad. Jednocześnie przewoźnik również jest zobowiązany do zapewniania podróżującym pewnych norm, co wynika z przepisów. Co to oznacza w praktyce i jakie prawa przysługują podróżnym korzystającym z komunikacji publicznej?
Czym jest umowa na przewóz busem?
Przewozy busem realizowane w Polsce lub za granicą są wykonywane na podstawie standardowej umowy konsumenckiej. Zostaje zawarta pomiędzy firmą transportową a pasażerem, poprzez transakcję sprzedaży biletów na przejazd.
Prawnie dopuszcza się różne formy zawarcia umowy przewozu. Nie ma jednak potrzeby, by była ona zawierana w formie pisemnej. Najbardziej powszechną z nich okazuje się właśnie zakup biletu na pokonanie określonej trasy. Jest on znakiem legitymacyjnym, pozwalającym na skorzystanie z danej usługi. Jednocześnie przewoźnik zobowiązuje się do wykonania świadczenia transportowego, a osoba podróżująca nabywa określone prawa.
Pasażer, który zakupił bilet międzynarodowy, zostaje uprawniony do opieki przez cały czas trwania przejazdu. Z tego faktu wynika konieczność zadbania o odpowiednio licencjonowaną firmę, np. Sandrex, który zagwarantuje bezpieczną drogę do celu. Ważne okazuje się to szczególnie w sytuacjach kryzysowych, gdy niezbędne staje się podstawienie awaryjnego środka transportu.
Jakie prawa ma pasażer podróżujący busem?
Przepisy gwarantujące podróżnym określone standardy w trakcie przewozu busem opisuje rozporządzenie Unii Europejskiej. Według zawartych w nim zapisów każdy klient powinien być traktowany w jednakowy sposób, niezależnie od płci, koloru skóry czy wyznania.
Dodatkowo przewoźnik jest zobowiązany do udostępniania informacji na temat opóźnień, modyfikacji trasy przejazdu lub zmian godzin czy miejsc odjazdu. W sytuacji odwołania jednego z kursów pasażer ma prawo do otrzymania informacji na temat alternatywnych sposobów transportu.
Przewóz osób busem wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad bezpieczeństwa. Niezbędne okazują się do tego licencja i aktualne badania techniczne pojazdu. Podróżny ma prawo do zażądania okazania tego typu dokumentów.
Oprócz tego, w razie wypadku, uszkodzenia ciała lub zgubienia bagażu, pasażer może ubiegać się o odszkodowanie, jeśli wina leży po stronie przewoźnika. Jednocześnie w sytuacji przerwy w podróży spowodowanej klęską żywiołową lub złą pogodą nie ponosi on odpowiedzialności za powstałe szkody.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.