Na czym polega chiptuning?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Chociaż tuning kojarzy się kierowcom głównie ze zmianami wizualnymi, takimi jak montaż spojlerów czy przyciemnianiem szyb, modyfikacje mogą obejmować także zmianę parametrów technicznych. Tak jest w przypadku chiptuningu, który obejmuje ingerencję w sterownik silnika. Na czym dokładnie polega ten proces, jakie są jego zalety i ograniczenia? Wyjaśniamy.
Czym jest chiptuning?
Chiptuning to nic innego jak elektroniczny tuning polegający na zwiększeniu mocy i momentu obrotowego silnika. W efekcie samochód zyskuje na dynamice i pali mniej paliwa. Poza tym, podnosi się również poziom bezpieczeństwa podczas podróżowania. Krótko mówiąc, chiptuning pozwala wydobyć maksymalny potencjał silnika. Wprowadzone zmiany nie muszą być skomplikowane, ale też nie należą do łatwych. Zwykle wystarczą niewielkie modyfikacje do tego, by uzyskać znacznie lepsze parametry silnika i osiągi samochodu. Warunkiem odniesienia korzyści z chiptuningu jest jego profesjonalne wykonanie przez wykwalifikowanego mechanika w odpowiednio wyposażonym zakładzie tuningowym. Usługi tego typu oferuje firma Performance Lab Chip Tuning Staszów.
Zalety i zagrożenia chiptuningu
Do pozostałych korzyści wynikających z przeprowadzenia chiptuningu można zaliczyć m.in.:
- poprawę komfortu jazdy,
- przyspieszenie reakcji silnika po naciśnięciu pedału gazu,
- brak wpływu na żywotność silnika,
- odwracalność procesu,
- zmianę sposobu pracy automatycznej skrzyni biegów,
- szybkie wykonanie modyfikacji.
Przed podjęciem decyzji należy również mieć świadomość ograniczeń. Najważniejszym jest ryzyko utraty gwarancji, w przypadku wykrycia chiptuningu przez pracownika ASO.
Jak wykonuje się chiptuning?
Chiptuning zaleca się rozpocząć od wykonania rzetelnej analizy stanu technicznego silnika. To ważne ze względu na konieczność sprawdzenia, czy jednostka napędowa nie jest uszkodzona lub osłabiona. Spadek mocy może bowiem wynikać m.in. z defektów w turbosprężarce, katalizatorze czy przepływomierzu. Już sama naprawa usterek wykrytych w testach na hamowni może znacznie poprawić moc auta. Do zmian w sterowniku przystępuje się wówczas, gdy osiągi są identyczne lub przynajmniej zbliżone do katalogowych. Podstawą wykonania korzystnych modyfikacji jest zasada zapobiegania przeciążeniom i odpowiednie dopasowanie podzespołów. Na tym etapie liczy się przede wszystkim doświadczenie mechanika, który powinien wiedzieć, w jakim zakresie może wprowadzać zmiany w konkretnych modelach samochodów. Po dokonaniu wstępnych modyfikacji pojazd ponownie trafia na hamownię.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.