Optymalizacja przestrzeni parkingowej – efektywne zarządzanie parkingiem

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Z roku na rok przybywa samochodów poruszających się po przestrzeniach miejskich. W zeszłym roku oszacowano, że liczba ich wzrosła aż o 20%. Co ciekawe, niemalże 10% Polaków deklaruje, że zamierza kupić auto w ciągu 12 najbliższych miesięcy. Biorąc pod uwagę te statystyki, nie ma się co dziwić, że liczba dostępnych miejsc parkingowych jest ograniczona i może w ciągu najbliższego roku ponownie się zmniejszyć. Ponadto, wydłuża się także czas poszukiwania miejsca do postoju, zwłaszcza w dużych miastach. W poniższym artykule omówimy, w jaki sposób można skutecznie zoptymalizować przestrzeń parkingową tak, aby każdy mógł bezpiecznie zaparkować. Zapraszamy.
Rezerwacje i płatności mobilne
Wykorzystując dostępne aplikacje w telefonie, można dokonać rezerwacji określonego miejsca parkingowego. System ten działa zazwyczaj w większych miastach lub też w wybranych lokalizacjach, przy obiektach o dużym natężeniu ruchu. Przykładem mogą być stadiony, hale widowiskowe, centra konferencyjne czy lotniska. Dzięki temu kierowcy mogą zaplanować postój, bez konieczności poszukiwania wolnego miejsca po przyjeździe. Zmniejsza to ruch kołowy w obrębie parkingu oraz czas potrzebny na znalezienie miejsca. Jednocześnie operatorzy parkingów mogą lepiej zarządzać dostępnością i zminimalizować liczbę pustych stanowisk.
Dzięki płatnościom online można natomiast wyeliminować konieczność szukania automatu stacjonarnego, w celu dokonania opłaty za postój. Aplikacje mobilne umożliwiają opłacenie postoju bezpośrednio z poziomu smartfona, a także przedłużenie czasu parkowania, bez konieczności powrotu do pojazdu.
Sprawdzanie dostępności miejsc w czasie rzeczywistym
Technologie monitorujące zajętość miejsc parkingowych dostarczają bieżących danych o dostępności stanowisk. Działanie tych systemów jest proste. Czujniki umieszczone są przy każdym miejscu parkingowym i to one sygnalizują, czy dane miejsce jest wolne, czy też nie. Informacje są przekazywane do aplikacji lub paneli informacyjnych, montowanych zwykle przed wjazdem na parking, dzięki czemu kierowcy mogą szybko odnaleźć wolne miejsca.
Dzięki monitoringowi w czasie rzeczywistym operatorzy parkingów mają dostęp do danych, informujących o natężeniu ruchu oraz o czasie zajmowania poszczególnych stanowisk. Analiza tych informacji umożliwia optymalizację stref parkowania, wprowadzenie elastycznych taryf oraz planowanie przyszłych inwestycji.
Systemy kontroli dostępu do parkingu
Świetnym rozwiązaniem, przydatnym w optymalizacji strefy parkingowej, są z pewnością coraz popularniejsze systemy parkingowe, montowane zarówno przez firmy, jak i inwestorów. Przykładem takiego rozwiązania jest SD PARK, system opracowany przez przedsiębiorstwo SPORT DARTA. Składa się on z szlabanu, kolumn parkingowych i system automatycznego rozpoznawania tablic (LPR). Dzięki niemu właściciele parkingu mogą mieć pod stałą kontrolą to, kto i kiedy korzysta z miejsc postojowych. Montaż SD PARK eliminuje potrzebę zatrudniania personelu, wystarczy jeden dozorca, który będzie analizować ruch na parkingu przy wykorzystaniu kamer. Systemy te można łączyć też m.in. z rozwiązaniem mobilnej rezerwacji miejsc.
Podsumowanie
Zwiększony ruch na ulicach, zwłaszcza w dużych miastach, a także stale wzrastająca liczba samochodów poruszających się po drogach, powoduje, że znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego, jest trudne. Rozwiązaniem jest wdrażanie nowoczesnych technologii, które wpływają korzystnie na sektor parkingowy, pozwalając optymalizować dostępną przestrzeń. Wśród nich z pewnością należy wymienić możliwość sprawdzania i rezerwacji miejsc z poziomu aplikacji na smartfon, montaż technologii monitorujących i informujących o zajętości miejsc oraz oczywiście systemu parkingowego SD PARK. Dzięki niemu można automatycznie zarządzać ruchem pojazdów poprzez m.in. rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, kontrolę wjazdu i wyjazdu oraz bieżące raportowanie zajętości miejsc.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.