Pierwsza jazda na mieście. Jak przygotować się do wyjazdu z placu manewrowego?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Szkolenia dla przyszłych kierowców prowadzone są w specjalistycznych ośrodkach szkolenia kierowców i przewidują naukę teoretyczną i praktyczną. Część praktyczna rozpoczyna się ćwiczeniami na placu manewrowym, a kończy w ruchu miejskim. Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować się do wyjazdu z placu manewrowego, przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę.
Przygotowanie do prawa jazdy w ośrodkach szkolenia kierowców
Zasady prowadzenia szkoleń i egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami określa rozporządzenie ministra infrastruktury. Przygotowanie adeptów do egzaminu na prawo jazdy składa się z część teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna, która trwa 30 godzin lekcyjnych, prowadzona jest w salach dydaktycznych w formie wykładów i ćwiczeń. Teoretyczny kursy prawa jazdy przewiduje szkolenie z zakresu podstaw kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym, ze szczególnym naciskiem na znajomość znaków drogowych i przepisów kodeksu drogowego. Umożliwia także kursantom poznanie obowiązków i praw kierującego pojazdem oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
Jazdy, czyli część praktyczna
Część praktyczna trwa 30 godzin zegarowych i prowadzona jest w specjalnie przystosowanych i oznakowanych literą „L” samochodach. Odbywa się pod okiem upoważnionego i doświadczonego instruktora nauki jazdy. Szkolenie praktyczne zwykle rozpoczyna się po ukończeniu nauki teorii, choć w niektórych ośrodkach może odbywać się równocześnie. Według obserwacji pracowników Ośrodka Szkolenia Kierowców Auto Test, który prowadzi kursy na prawo jazdy w Krakowie Bieżanowie, Prokocimie i Podgórzu oraz w Wieliczce, najbardziej stresujące dla kursantów są pierwsze kroki na placu manewrowym, a dla niektórych pierwsze jazdy po mieście. Dlatego instruktorzy w dobrych firmach szkoleniowych podchodzą do kursantów z pełnym zrozumieniem i empatią oraz z dużą dawką cierpliwości.
Jak przygotować się do pierwszej jazdy po mieście?
Ważnym warunkiem bezpiecznej jazdy po mieście jest dobra znajomość teorii. Z pewnością duża wiedza o przepisach ruchu drogowego oraz łatwość rozpoznawania znaków drogowych będzie dużym ułatwieniem po opuszczeniu palcu manewrowego. Drugim warunkiem bezstresowej jazdy w ruchu miejskim jest opanowanie techniki jazdy po placu manewrowym i wypracowanie niezbędnych przy prowadzeniu auta odruchów. Jeżeli początkujący kierowca nie czuje się na siłach, aby opuścić plac manewrowy, dobry instruktor zaproponuje dodatkowe jazdy. Ważne jest, aby zachować spokój i w przekonaniu o zdobytej wcześniej wiedzy uwierzyć w swoje umiejętności.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.