Rodzaje i funkcje magazynów na wynajem
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Magazyny to miejsca przeznaczone do przechowywania towarów, materiałów oraz do świadczenia usług magazynowych. Z takich wielkopowierzchniowych hal korzystają producenci, importerzy, hurtownicy, firmy transportowe itp. Magazyny są jednym z najważniejszych elementów łańcucha dostaw. Jednak rodzaj i funkcje magazynu muszą być dostosowane do potrzeb firmy decydującej się na wynajem.
Pierwszy komercyjny projekt magazynowy powstał w Polsce w 1995 r. Były to budynki w okolicach warszawskiego portu lotniczego im. Fryderyka Chopina. Dopiero później pojawiły się na polskim rynku międzynarodowe firmy, które zaczęły inwestować w powierzchnie magazynowe. Już pod koniec 2016 roku zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej przekroczyły wielkość 11 mln mkw. Od tego czasu z każdym rokiem na polskim rynku przybywał średnio jeden, czasem dwóch nowych inwestorów inwestujących w powierzchnie magazynowe.
Rodzaje magazynów pod względem konstrukcji
Jeden z głównych podziałów magazynów wynika z ich konstrukcji. Dzielą się one na:
- Otwarte – w rzeczywistości są to tylko place do przechowywania towarów odpornych na warunki atmosferyczne. Są przydatne do przechowywania materiałów budowlanych lub kontenerów transportowych.
- Półotwarty – taki magazyn jest wiatą, często z dwiema lub trzema ścianami. W tego typu halach przetrzymuje się towary wymagające stałej cyrkulacji powietrza lub odporne na wahania temperatur, ale nieodporne na opady deszczu lub śniegu. Składowane są tam różne towary jak ceramika, worki z cementem itd.
- Zamknięte – to pomieszczenia całkowicie zabudowane. Ten rodzaj magazynów jest wykorzystywany do przechowywania towarów, które wymagają specjalnych warunków związanych z temperaturą lub wilgotnością.
Podział magazynów ze względu na funkcje
Funkcje, jakie pełnią magazyny Łódź lub w innych miastach zlokalizowane, są również kryteriami ich klasyfikacji. W tej kategorii wyróżniamy następujące typy hal magazynowych:
- Kontenerowy – przewoźnik przechowuje, transportuje kontenery, które są mu dostarczane przez nadawców.
- Celny – produkty są tu przechowywane do momentu zwolnienia przez służby celne.
- Konsygnacyjny – magazyny pod opieką służb celnych. Wykorzystują je firmy importujące towary z zagranicy.
- Dostawczy – w takiej hali magazynowej produkty są gromadzone i wydawane w pewnej kolejności.
- Produkcyjny – magazyny zaopatrzenia w półprodukty lub wyroby gotowe obsługujące zakłady, które potrzebują takich materiałów.
- Rozdzielczy lub dystrybucyjny – są w nim gromadzone produkty różnych firm, które następnie są kompletowane do sprzedaży detalicznej.
- Przeładunkowy – magazyny takie są zlokalizowane w portach i na stacjach węzłowych, gdzie dochodzi do przeładunku towarów.
Magazynowanie to zestaw operacji, które koncentrują się na zarządzaniu zapasami oraz organizacją „przypływów i odpływów” produktów w przedsiębiorstwie. Towar w magazynach znajduje się na etapie przestoju, ponieważ z logistycznego punktu widzenia jest to niepożądana przerwa w ruchu. Jednak takie przerwy są obowiązkowe, to sprawia, że wynajem magazynów cieszy się dużą popularnością w Polsce i na świecie.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.