Wniosek o rejestrację pojazdu i zgłoszenie nabycia – formalności nowego właściciela
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Kupiłeś pojazd? Sprawdź jakich formalności musisz dopełnić, aby żaden urząd nie ścigał Cię pod groźbą kar finansowych. Czy wystarczy złożyć wniosek o rejestrację? Ile masz na to czasu? Sprawdź.
Wniosek o rejestrację pojazdu i zgłoszenie nabycia – formalności nowego właściciela
Zakup samochodu to z pewnością ekscytująca chwila, nawet jeśli mowa o pojazdach z drugiej ręki. Jednak jest to również ważny moment, kiedy trzeba zwrócić szczególną uwagę na dopełnienie formalności. Zaczynając od dobrze napisanej umowy kupna-sprzedaży, a kończąc na przerejestrowaniu auta na swoje nazwisko – każdy etap ma istotne znaczenie dla nowego właściciela pojazdu. Niedopatrzenia mogą skutkować wysokimi karami finansowymi! Od czego więc zacząć i czego nie przegapić? Sprawdź w naszym poradniku.
Dokumenty i opłaty niezbędne do przerejestrowania samochodu
Kupiłeś auto, teraz czas na biurokrację. Wszelkie działania w tym temacie reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Do przerejestrowania samochodu będzie Ci potrzebnych kilka dokumentów. Kilka słów o nich poniżej.
1. Umowa nabycia
Pierwszy na liście jest dowód własności pojazdu – może to być na przykład faktura VAT z komisu, umowa kupna-sprzedaży lub umowa darowizny. Ważne, aby jasno wskazywał przedmiot zakupu (marka, model, rocznik, numer nadwozia, numer rejestracyjny), kwotę, za którą rzeczywiście został pojazd nabyty, dane osobowe poprzedniego i nowego właściciela (i wszystkich współwłaścicieli, jeśli tacy są).
2. Dokumenty pojazdu
Do zarejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji niezbędne będą również dotychczasowe dokumenty samochodu: aktualny dowód rejestracyjny pojazdu z wbitym ważnym badaniem technicznym (zwróć na to uwagę, bo często przy sprzedaży poprzedni właściciele nie przedłużają przeglądu technicznego) oraz karta pojazdu, jeśli Twój samochód taką posiada.
Jeśli kupujesz auto zagranicą, pamiętaj, że dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
3. Opłaty
Aby organ rejestrujący przyjął wniosek, urzędnik musi zobaczyć potwierdzenia wniesionych opłat: za dokumenty, ewidencyjnych i za nowe tablice rejestracyjne – jeśli takie będziesz chciał wyrobić. Od stycznia 2022 roku dopuszcza się zachowanie aktualnych tablic, jeśli taka jest wola nowego właściciela i jeśli tablice się do tego nadają (pracownik oceni ich stan, kiedy przyniesiesz je do urzędu).
Dla samochodu sprowadzonego z zagranicy dochodzą jeszcze opłaty cła i akcyzy. Rodzaj opłaty i kwota będą zależały od tego, czy pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim, czy jest nabytkiem wewnątrzunijnym. Na złożenie deklaracji celnej masz 14 dni od powstania takiego obowiązku, a na dokonanie opłaty – 30 dni. Możesz również przedłożyć oświadczenie potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju, z którego pojazd został sprowadzony.
Ważną opłatą, jaką trzeba uiścić, jest koszt ubezpieczenia pojazdu (jeśli pojazd nie odziedziczył OC po poprzednim właścicielu). Auto musi posiadać ważną polisę OC, aby mogło zostać zarejestrowane na nowego nabywcę. Jeśli będziesz poruszał się po drogach bez ważnego OC, grozi Ci kara nawet do 5600 zł.
4. Dokument tożsamości i pełnomocnictwo
Urzędnik musi potwierdzić, że ty to ty. Dlatego ważne jest, aby mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. A jeśli nie możesz stawić się osobiście, pamiętaj o wyznaczeniu pełnomocnika, który powinien posiadać przy sobie odpowiednie upoważnienie do rejestracji pojazdu.
Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu? – aktualny wzór
Poza powyższymi dokumentami, niezbędny będzie wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu. Jest to druk o symbolu AO-05-01. Ważne, aby posiadać jego aktualną wersję i wypełnić ją drukowanymi literami. Przykład poprawnie wypełnionego wniosku w formacie pdf można znaleźć m.in. na stronie jakiwniosek.pl. Wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć do 30 dni od nabycia.
Zgłoszenie nabycia pojazdu
Zgłoszenie nabycia nie jest jednoznaczne z rejestracją pojazdu. To osobny dokument, który należy złożyć do odpowiedniego wydziału. Wraz z nim przedkłada się kopię dowodu nabycia samochodu. Co Ci grozi, jeśli tego nie zrobisz? Kary finansowe wahają się od 200 do 1000 zł.
Czy trzeba odwiedzić wydział komunikacji osobiście?
Nie, wnioski o rejestrację pojazdu i zgłoszenie nabycia pojazdu możesz złożyć online, za pośrednictwem rządowych platform. Jeśli Twój wydział komunikacji posiada odpowiednią skrzynkę podawczą w systemie Pojazd i kierowca, możesz zgłosić rejestrację poprzez witrynę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Zgłoszenie nabycia pojazdu natomiast możesz łatwo wykonać na stronie gov.pl.
Ile się czeka na dokumenty?
Od razu przy składaniu dokumentów otrzymasz pozwolenie czasowe, „miękki” dowód rejestracyjny, ważny przez 30 dni. Po tym czasie powinien być gotowy do odbioru stały dowód. Po odbiorze dokumentów warto sprawdzić historię pojazdu w bazie CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) – czy nasze dane zostały poprawnie wprowadzone.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.