Co to jest i jak wyrobić licencję transportową?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Licencja na transport to jeden z must have wśród dokumentów dla firm oferujących usługi transportowe – przewóz osób, zwierząt czy rzeczy. Wyjaśniamy, czym jest i jak można ją uzyskać.
By prowadzić działalność w branży transportowej, musisz spełniać szereg wymogów. Jednym z nich jest posiadanie odpowiedniej licencji na transport. Dowiedz się, kto musi ją posiadać, a także, jakie trzeba spełnić warunki, by uzyskać ten dokument.
Co to jest licencja transportowa?
Licencja transportowa to zezwolenie na wykonywanie usług jako przewoźnik drogowy. Dotyczy to wyłącznie działalności zarobkowej. Mówiąc najprościej, jest to pozwolenie na wykonywanie transportu zgodnie z prawem. Nie ma znaczenia rodzaj pojazdu, który jest w transporcie wykorzystywany.
Szczegółowe wymagania związane z jej uzyskaniem można znaleźć w ustawie o transporcie drogowym z 2013 roku oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1072/2009.
Jest to decyzja wydawana przez Starostwo Powiatowe po złożeniu przez przedsiębiorcę odpowiedniego wniosku. Jest ponadto jednym z dokumentów dla osób, które chcą uzyskać zezwolenie na transport międzynarodowy.
Kto może otrzymać licencję na transport międzynarodowy?
Podstawą jest licencja na transport krajowy i certyfikat kompetencji zawodowych. Składa się go w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego – osobiście, pocztą tradycyjną lub online.
Trzeba posiadać co najmniej trzyletnie doświadczenie w transporcie krajowym, by ubiegać się o licencję dotyczącą przewozu międzynarodowego. We wniosku należy podać okres obowiązywania licencji.
Inne wymagania
Poza tym są też dodatkowe wymogi odnoszące się do samej firmy. Konieczna jest bardzo dobra reputacja, siedziba w kraju Unii Europejskiej oraz zabezpieczenie finansowe. Do wniosku o licencję należy dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację majątkową i prawną firmy, a także wykaz pojazdów, potwierdzenie uiszczenia opłat oraz inne wymagane oświadczenia i dokumenty (jak m.in. kopia certyfikatu kompetencji zawodowych osoby zarządzającej transportem).
Licencja na transport – wymagania finansowe
Zezwolenie na transport krajowy i międzynarodowy może uzyskać przewoźnik, który spełnia wymagania także w zakresie zdolności finansowej. Firma musi posiadać 5000 euro na każdy kolejny samochód o DMC powyżej 3,5 tony oraz 9000 euro na pierwszy zgłoszony pojazd.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.