Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i jak działa?
Zdarzają się sytuacje, kiedy sprawca wypadku nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC lub jest nieznany. To właśnie wtedy dochodzi do głosu instytucja, która jest kluczową częścią systemu ochrony ubezpieczeniowej w Polsce – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jak działa? Kiedy można się do niego zwrócić o pomoc? Czy korzystanie z usług Funduszu wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem? Zrozumienie roli i funkcji UFG może okazać się kluczowe dla każdego kierowcy, dlatego zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny – co to jest ?
Zgodnie z ustawą, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, czyli OC, jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Mimo to nie każdy kierowca przestrzega obowiązku posiadania polisy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to instytucja założona w celu ochrony poszkodowanych w wyniku zdarzeń drogowych, w których sprawca nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC lub jest nieznany. UFG działa na podstawie Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
UFG gwarantuje odszkodowanie za szkody spowodowane przez kierowców, którzy nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia OC. Działanie to ma na celu zapewnienie, że osoby poszkodowane w wyniku zdarzeń drogowych nie poniosą strat finansowych z powodu braku ubezpieczenia sprawcy.
Jak działa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?
Głównym zadaniem UFG jest wypłata odszkodowań lub świadczeń na rzecz osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń drogowych. Jeżeli sprawca wypadku nie ma ubezpieczenia OC, to poszkodowany może złożyć wniosek o odszkodowanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Podobnie, jeżeli sprawca wypadku jest nieznany, UFG przejmuje obowiązki ubezpieczyciela i wypłaca odszkodowanie, a następnie dochodzi roszczeń od sprawcy.
Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu przysługuje prawo dochodzenia od ubezpieczonego (lub osób, za które ponosi on odpowiedzialność), zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych odszkodowania za szkody określone w ustawie, w przypadku, jeżeli szkoda została wyrządzona przez ubezpieczonego (lub osoby, za które ponosi on odpowiedzialność), pod wpływem alkoholu lub po użyciu innych środków (odurzających, psychotropowych itd.).
Rola Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
Jak wspomniano, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która zapewnia pokrycie szkód wynikłych z nieszczęśliwych zdarzeń drogowych w sytuacjach, gdy sprawca nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) lub jest nieznany. UFG wypłaca odszkodowania ofiarom wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych lub nieznanych sprawców, ale dodatkowo prowadzi też działania na rzecz przeciwdziałania jeździe bez obowiązkowego ubezpieczenia OC, w tym poprzez prowadzenie rejestru pojazdów i polis OC oraz realizację sankcji wobec osób, które naruszają obowiązek ubezpieczenia.
PKO BP Ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pełni kluczową rolę w systemie ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce. Pamiętaj jednak, że posiadanie własnej polisy OC to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Zakres ubezpieczenia jest regulowany Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i jest taki sam u każdego ubezpieczyciela, który oferuje ubezpieczenie OC.
Dobrym sposobem na ochronę swojego samochodu jest skorzystanie z ubezpieczenia oferowanego przez doświadczonego pośrednika, takiego jak PKO Bank Polski. Ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem PKO BP daje pewność, że w razie wypadku otrzyma się profesjonalne wsparcie i szybką pomoc.
PKO BP oferuje możliwość szybkiego i wygodnego zawarcia ubezpieczenia samochodu przez internet, co pozwala zminimalizować formalności i zaoszczędzić czas. Co więcej, poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, z pomocą PKO BP wykupisz również polisę Auto Casco, Auto Assistance i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.