Przyciemnienie szyb przednich – legalność i normy przepuszczalności światła
Coraz większa liczba kierowców decyduje się na przyciemnianie szyb w swoich samochodach. Nie jest to już coś, co jest zarezerwowane wyłącznie dla wyższych sfer. Ciemniejsze szyby w samochodzie doskonale się prezentują, zabezpieczając pasażerów przed ostrym słońcem. Pojazdowi nadają z kolei ekskluzywnego charakteru. Czy przyciemniane szyby przednie są legalne? Jakie są normy przepuszczalności światła?
Przyciemnienie szyb przednich – czy jest legalne?
Teoretycznie w Polsce nie ma przepisów regulujących bezpośrednie przyciemnianie szyb samochodowych. Ustawa o ruchu drogowym jasno mówi o tym, że kierowca powinien mieć odpowiednie pole widzenia, które musi wynosić 180 stopni. Z przepisu jednoznacznie wynika więc, że nie można przyciemniać szyby czołowej oraz przednich szyb bocznych. Ale czy na pewno? Sprawa wcale nie jest taka prosta. Ustawa o ruchu drogowym uzupełniona jest o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Z przepisów tych wynika, że szyba czołowa musi mieć minimalną przepuszczalność światła na poziomie 75%, a szyby przednie boczne – na poziomie 70%. Czy to oznacza, że szyba czołowa może być przyciemniona o 25%, a szyby przednie boczne o 30%? Nie do końca. Szyby niektórych samochodów delikatnie przyciemniane są bowiem jeszcze na taśmach produkcyjnych, co zmniejsza pole manewru. Jak więc przyciemnić szyby przednie? Najlepiej udać się do profesjonalistów, który określą poziom obecnego przyciemnienia i wykonają oklejanie zgodnie z przepisami.
Przyciemnienie przednich szyb – czy warto?
Przyciemnienie przednich szyb niesie za sobą wiele korzyści. Do najważniejszych plusów zaliczamy:
- ochronę w razie wypadku i kradzieży – folia oklejająca szybę zapobiega rozbiciu jej na drobne kawałki, co utrudnia złodziejom dostanie się do wnętrza auta, a pasażerów pasażerów przed zranieniem odłamkami szkła.
- ochronę osób znajdujących się w pojeździe przed promieniowaniem słonecznym – dzięki obecności folii, wnętrze auta nagrzewa się wolniej, przekładając się na większy komfort podróżujących.
- zwiększone bezpieczeństwo podczas jazdy – ciemne szyby chronią kierowcę przed oświetleniem, redukując blaski oraz zmniejszając powstające refleksy.
- zwiększona prywatność – ciemne szyby ograniczają widoczność wnętrza samochodu.
Tylko u profesjonalistów
Zgodnie z powyższym, przyciemnienie szyby czołowej oraz szyb bocznych powinno odbywać się wyłącznie w profesjonalnych salonach. Jednym z takich salonów jest DarkGlass. Specjaliści zajmują się oklejaniem szyb w każdego typu samochodach, zapewniając bezinwazyjny montaż folii oraz dogodny termin realizacji, dostosowany do wymagań klientów. Fachowcy przed przystąpieniem do pracy sprawdzają współczynnik przepuszczania światła, na podstawie którego dobierają odpowiedni procent przyciemnienia szyb po to, by całość była zgodna z przepisami. Najważniejszym elementem montażu jest tutaj folia chameleon, jeden z najlepszych materiałów dostępnych na rynku. Folia zapewnia wysoką redukcję nagrzewania IR oraz zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem UV, gwarantując jednocześnie wysoką przepuszczalność światła.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.