Hybryda na paliwie LPG – czy to możliwe?

Instalacje LPG od około połowy lat 90-tych cieszą się sporą popularnością wśród kierowców – szczególnie tych, którzy za kierownicą spędzają sporo czasu i pokonują znaczne dystanse. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta – przy cenach paliwa gazowego na poziomie około 50% cen benzyny i oleju napędowego, instalacja LPG może przynieść znaczne oszczędności. Czy da się ją jednak zastosować w samochodach z napędem hybrydowym?

Hybryda na gazie?

Hybrydy, czyli samochody wyposażone zarówno w silnik benzynowy, jak i elektryczny pojawiły się na rynku pod koniec XX wieku i początkowo nie wzbudzały zbyt dużego zaufania wśród kierowców przyzwyczajony do tradycyjnych silników i paliw. Obecnie jednak pojazdy tego typu zyskują coraz większą popularność, a przyczyny takiego stanu rzeczy są dwie. Po pierwsze, hybrydy są ekologiczne, co dla rosnącej rzeszy kierowców jest kwestią priorytetową. Po drugie – uzupełnienie układu napędowego przez jednostki zasilane energią elektryczną wytwarzaną de facto w trakcie jazdy znacząco obniża koszty eksploatacyjne samochodu i zwiększa jego zasięg. W dobie inflacji i rosnących cen paliw nie dziwi fakt, że również posiadacze hybryd szukają sposobów, by jeszcze bardziej „zbić” koszty jazdy. Rozwiązaniem, z którego dziś korzystają między innymi taksówkarze w dużych miastach, jest montaż instalacji LPG. Jest to możliwe, jednak warunkiem uzyskania maksymalnej wydajności i bezpieczeństwa jest skorzystanie z najwyższej jakości komponentów pochodzących np. z Zenit Autogas System.

Ile można w ten sposób zaoszczędzić?

Wyposażenie „hybrydy” w instalację LPG to obecnie najskuteczniejszy sposób obniżenia kosztów jazdy. Ile jednak konkretnie możemy w ten sposób zyskać? Cena gazu to w każdym okresie średnio 50% ceny benzyny, przyjmijmy zatem, że:

  • Za litr benzyny zapłacimy 5 złotych
  • Za litr gazu zapłacimy 2,5 złotego
  • Nasz samochód spala 5 litrów paliwa benzynowego lub 6 litrów paliwa gazowego na 100 km.

Przy takich założeniach nietrudno obliczyć, że do przejechania 100 km zapłacimy 25 złotych za benzynę lub 15 złotych za gaz. Jeśli w ciągu roku przejeżdżamy średnio 20 000 km, różnica między kosztem zakupu benzyny a kosztem gazu wynosi już 2000 złotych. Co oznacza, że jeśli koszt zakupu i montażu instalacji LPG w naszym aucie wyniósł 2500 złotych, to już po latach wszystkie oszczędności idą do naszej kieszeni. Dodać do tego należy, że w przypadku samochodów hybrydowych zużycie paliwa jest nawet połowę niższe, niż w autach zasilanych paliwami. Dlatego też hybryda wyposażona w instalację LPG jest znacznie bardziej przyjazna portfelowi, niż samochód zasilany wyłącznie benzyną, czy olejem napędowym.

Poprzedni artykuł

Kiedy warto wybrać ubezpieczenie na życie?

Następny artykuł

Jakie gwintowniki najlepiej wybrać?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.